food.Best
photo profile food.Best 154 Best
statut food.Best Influencer
Biography
food
Share
August 12, 2021

One kilogram of cashews can cost $10 wholesale — over seven times as much as peanuts. And in the US, retail prices for raw whole cashews can reach $15 per pound. But cashews are more complex than most other nuts. Each cashew kernel grows inside a toxic shell. It must be carefully extracted from this shell and rigorously processed to ensure that the caustic liquid inside the shell is completely destroyed. So, how are cashews processed? And is this what makes them so expensive?

The processing of cashews is becoming widely automated, though it is still done by hand in many factories in Sri Lanka.

Olam and the International Nut & Dried Fruit Council are not associated with this video.

MORE SO EXPENSIVE VIDEOS:
Why Bamboo Salt Is So Expensive | So Expensive
youtube.com/watch?v=NoJwm...
Why Japanese Chef’s Knives Are So Expensive | So Expensive
youtube.com/watch?v=7dZme...
Why Is Housing In Hong Kong So Expensive? | So Expensive
youtube.com/watch?v=cs5L3...

--------------

#CashewNuts #SoExpensive #FoodInsider #Shorts
Insider is great journalism about what passionate people actually want to know. That’s everything from news to food, celebrity to science, politics to sports and all the rest. It’s smart. It’s fearless. It’s fun. We push the boundaries of digital storytelling. The mission is to inform and inspire.

Subscribe to the channel and visit at: insider.com
Food Insider on Facebook: facebook.com/foodinsider/
Food Insider on Instagram: instagram.com/thisisinsiderfood/
Food Insider on Twitter: twitter.com/InsiderFood
Insider on Snapchat: snapchat.com/discover/Insider/4020934530
Insider on Amazon Prime: amazon.com/v/thisisinsider
Insider on TikTok: tiktok.com/@insider
Food Insider on Dailymotion: dailymotion.com/foodinsider

#insider #foodinsider